Malawi (informácie o jazere)
Jazero Malawi mozno nadobuda dojem ze jeho pobrezie je tvorene hlavne utesmi. Naopak, aj ked vacsina okrasnych ryb je privazana zo skalnatych regionov, vacsina pobrezia (asi 70%) je tvorena pozvolne klesajucimi piesocnymi zonami (pieskovy litoral). Kym cichlidy skupiny Mbuna sa v tychto oblastiach vyskytuju len zridka, rozne "piesocne cichlidy" skupinu "Utaka" su prave tu doma. Zvlast Lethrinops spp. (Lethrinops, Taeniolethrinops, Tramitichromis), a mnoho Nyassachromis sa vyskytuju vo velkych skupinach nad piesocnym dnom. Na mnohych miestak je mozne vidiet kolonie ryb nazyvanych "spawning", ktorych stovky samcov plavaju bok po boku vo svojich teritoriách alebo pisocnych hniezdach, a vsetci sa snazia uputat pozornost samic. Niktore miesta mozu byt zarastene i rastlinami tvoriacimi typicke hustiny alebo podvodne luky (Valisneria, Ceratophyllum, Miriophyllum, Elodea). Tu ziju drave druhy ryb, cakajucich na svoju korist (Dimidiochromis compressiceps, Hemitilapia oxyrhynneus). Vacsina piesocnych druhov nie je tak farebna ako druhy zijuce v skalnatych alebo prechodnych castiach.
Skalne pobrezie nie je odlisne iba opticky, ale tiez mnozstvo tu zijucich druhov sa velmi odlisuje od vyzsie zmienenych piesočnych zon. Toto je hlavne prirodzene prostredie vacsiny druhov chytenych pre obchod s okrasnymi rybami. Napriek tomu, celkovs cast pokryta skalmi alebo kamenmi v Jazere Malawi, zabera dokopy iba menej ako 5% potencialnej plochy vhodnej pre usidlenie sa ryb. Navzdory tomu, prakticky vsetky Mbuna druhy sa nachadzaju v skalnych regionoch. Ale nachadzaju sa tu tiez rozne druhy skupiny "Utaka". Ziju tu hlavne druhy, ktore su specializovane na rastlinnu potravu.
Prezhodne zony su iba slabo ohranicene. Popri mnohych piesocnych a skalnych miestach predstavuju delsie iné. V oboch su ako potrava k dispozicii volne leziace usadeniny s organizmami. Tieto oblasti patria k biotopom najbohatsim na druhy pretoze ich pozicia "krizovatky" medzi piesocnymi a skalnymi zonami casto poskytuje domov pre velke mnozstvo druhov.
Zvysne styri prostredia su pre akvaristov menej dolezite. Otvorena voda, tvz. Pelagial sa rozlisuje na otvorenu vodu ohranicenu pobrezim a hlbokomorske prostredie (otvorena voda vzdialena od pobrezia). Striktne povedane, posledna zona je obyvana iba jedinym druhom ktory nepatry medzi cichlidy ale medzi sardely (Engraulicypris sardella, Malawska sardela). Takzvana skupina "Utaka" (Copadichromis) tiez obyva otverene vody, ale tento druh zostava len v otvorenych vodach ohranicenych pevninou. Rozmnozovanie ryb z tohto prostredia drzanych v zajati (Copadichromis) je jednoduche najma vo velkych akavariach s dostatkom priestoru na plavanie a skalnou zadnou stenou. Navzdory tomuto, vacsina importovanych Copadichromis moze byt trvale udrzovana a chovana v standardnom akvariu.
Velmi zvlastne prostredie je tvorene hlbokymi vodnymi zonami. Za ne sa povazuju hlbky nad 30 metrov a v Jazere Malawi sa to pohybuje okolo 200-250 metrov. Naviac, je v hlbkach prezitie vyzsich organizmov nemozne, pretoze voda je kontaminovane jedovatym sulfidom vodika. V hlbkovych zonach ziju hlavne predstavitelia druhu Diplotaxodon, Alticorpus, Pallidochromis a niekolko Rhamphochromis. Zvlast chutne Rhamphochromis a Diplotaxodon su casto chytane rybarmi. Alticorpus su chytane v hlbkach skoro 160 metrov. Ziadny z hlbohovodnych obyvatelov nie su pre akvaristiku zaujimavi.
Posledne prostredie je tvorene ustiami riek a trstim pri pobreznej ciare. Je charakteristicke bahennm dnom, ktore bolo prinesene velkymi prudmi riek. Zbytky organickuch casti zposobuju temne sfarbenie a malu priehladnost vody. V tychto oblastiach sa nenachadzaju len druhy zijuce v riekach tecucich do Jazera Malawi (Tilapia, Astatotilapia, Serranochromis), ale tiez reprezentanti skupiny "Utaka". Vyvozcovia okrasnych ryb sa vyhybaju tymto oblastiam pretoze su obvikle nevynosne.